گروه منتظرین مهدی
نماز کلید بهشت است نمازمان را بخوانیم قبل از آنکه نمازمان را بخوانند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید این جمعه بیاید شاید
ازدوستان عزیزخواهشمنداست به غیرلینک های خودتون برای من لینک های تبلیغاتی ارسال نکنید
پشتیبانی سایت از ساعت 7 عصر الی 1 صبح

مدیر وبلاگ :admin
نظرسنجی
اگر جای مدیر وبلاگ بودید چه مطالبی بیشتر در وبلاگ ارسال میکردید با توجه با موضوعات موجود در وبلاگ
وقتی مشکلی سراغ ما می آید فورا یادش می افتیم و تازه یادمان می افتد که خدایی هم هست آن قدر در این دنیای فانی قرق شده ایم که یادمان رفته است که روزی از این دنیا خواهیم رفت در غم ها یاد اوییم و دست به دعا  برمی داریم ولی وقتی کمی روزگارمان خوب شد  فراموشش میکنیم و دو دستی دنیا را می چسبیم که مبادا کسی از ما بگیردش.

برخی از ما دوست نداریم گناه کنیم و وقتی که به حال می آیم و تصمیم میگیرم که گناه نکنیم و میان خود و خدا پیمانی میبندیم و میخواهیم تا ما را در این امر یاری کند  ولی افسوس که این اهد تا دو روز بیشتر پا برجا نیست و بعد از دو روز اسباب گناه را خود فراهیم میکنیم و انتظار داریم که معجزه ای شود و به گناه آلوده نشویم .

چند روز پیش یک روحانی بسیار متشخص   و با سوادی به نمای حجت السلام جناب آقای رنجبر در مجلش یکی از اقوام  که تاز ه از کربلا آمده بودند  گفتند  وقتی بچه شما مریض میشود  چه میکنید  آیا حاضر نیستید که  هرچه دارید  بدهید تا فرزند دلبندتان  سلامتی خود را به دست بیاورد  راستی چرا اینگونه عمل میکنید  جواب غیر از این است که کودک شما عزیز شماست   نماز و روزه  عزیز خداست  وهر که آن را سبک بشمارد عذابی دردناک در انتظارش خواهد بود

حال یک سوال آیا وستخفرالله خدا به نماز و روزه ما احتیاجی دارد  وقتی سخنی گفته میشود نقادان سخن شاخک های خود را تیز میکنند و از آن سخن چنان تفسیر هایی میکنند که اصل سخن فراموش میشود و من  بر این موضوع واقفم   و سعی میکنم مطلبی که مینویسم صریح و روشن بنویسم که دیگر جای هیچ شک و شبهه ای نباشد 

اصبلا چرا نماز واجب است 
چرا روزه واجب است 
چرا دعایی برخی ها اجابت میشود ولی برخی ها نه 

اینها سوالاتیست که امروز در این پست میخواهم جوابشان را بررسی کنیم

الف چرا نماز واجب است:
ما این را به خوبی میدانیم که خداوند متعال هیچ نیازی به خواندن  یا نخواندن ما ندارد  و باید در هر روز 5 نوبت (17 رکعت که به ترتیب  2 رکعت صبح  4 رکعت ظهر  4 رکعت عصر   3 رکعت مغرب  و 4 رکعت هم عشاء ) حال این سوال در این سوال پیش می آید که چرا خدایی که به نماز و روزه نیازی ندارد آن را واجب ساخته است و هر کس اجابت نکند  عذابی سخت و دردناک در انتظارش خواهد بود.

در پاسخ به این سوال باید اینگونه بیان کرد که 

اولا بناب به فطرت و عق انسان  تشکر و قدر دانی از این همه نعمت هایی بی هدو مرزی که خداوند تبارک و تعالا در اختیار ما قرار داده است یک امری الزامی ایست برای نمونه وقتی یک شخصی به شما نیکی انجام میدهد هیچ وقت کار نیک آن را فراموش نمیکنید و همیشه قدر دان آن خواهید بود  سخن اینجاست که او یک کار خوب برای شما انجام داده است ولی باید اقرار  کرد که یک نعمت در برابر نعمت های فراوانی که خداوند به ما داده است میکو قطره ای در مقابل کل عالم است

  ثانیه انسان با خواندن نماز سیر تکامل خود را تکمیل میکند و ارزش خود را نشان میدهد که در برابر نعمت های خالق خود قدردان و سپاس گزار است

تالثا:وقتی انسان خداوند را به عنوان موجودی بی نقص و بی نهایت که همه عالم در ید قدرت او است، پذیرفت و تلاش برای تقرب به او را در وجود خود یافت، باید دستورات او را به صورت تعبدی و با اعتماد به خداوندی و ربوبیت او با جان و دل بپذیرد، در عمل به آنها  بکوشد و به خالق یکتا اعتماد کند.
ب)چرا روزه واجب است؟
روزه داری  فواید زیادی دارد اگر برای نمونه بخواهم مثالی را بیاورم باید  اینگونه بیان کنم که ئدر طول سال دستگاه های گوارشی  به خصوص  معده و روده بسیار پر تحرک و جنبو جوش هستند که این امر ثبب میشود که این دستگاه ها به اصتلاح امروزی خسته شوند ولی با روزه داری این دستگاه ها کمی استحرات میککند و باعث میشود ترشحات معده منظم تر و هضم عذا مفید تر باشد.

حتی حیوانات هم از روی غریزه ی خدادادی گاهی روزه می گیرند، از جمله در درندگان از قبیل شیر و پلنگ و ببر ملاحظه شده که هفته ای یک روز از خوردن هرگونه غذا خوددرای می کنند 

علمای روان شناس جدید، روزه را یکی از بهترین عوامل صحت شمرده اند . پرفسور وکتور پوشر فرانسوی می گوید: روزه بهترین وسیله برای تندرستی می باشد .

باید گفت که روزه در معالجه ی اغلب امراض، مفید و در پاره ای از بیماری ها علاج منحصر به فرد می باشد و اگر هم منحصر به فرد نباشد، انصافا بهترین و سهل ترین روش معالجه است .

اما فواید روزه به طور اختصار:
۱ ) در مورد اختلال حاد و مزمن روده ها و در هنگامی که فرمانتاسیون و تخمیرات معده و روده بیمار را دچار دل دردهای شدید می کند .

۲ ) هنگام زیاد شدن وزن بدن که معمولا ناشی از پرخوری و کم حرکتی است .

۳ ) در بیماران مبتلا به فشار خون .

۴ ) در بیماری دولاب و مرض قند

در کشورهای اسلامی اغلب مسؤولین نظم اجتماع، با آمار و ارقام ثابت کرده اند که در ماه رمضان تعداد جرایم، نزاع ها، کشتارها و جنایات به حداقل می رسد

در روزه گرفتن دو فایده منظور شده است:
۱ ) حفظ الصحه ی بد

۲ ) تزکیه ی نفس و تربیت روح

قرآن در فلسفه ی روزه می فرماید «لعلکم تتقون » (تا شاید پرهیزکار شوید(

و حضرت علی ( علیه السلام) می فرماید: «والصیام ابتلاء لاخلاص الخلق » (روزه برای آزمایش اخلاص مردم واجب گشت)

حضرت زهرا ( علیها السلام) می فرمایند: برای آن است که دل های شما تزکیه و پاک و با صفا گردد . و تیرگی هارا از آن بزداید و روح انسان رابرای مقاومت شایسته آماده سازد .

چرا بنا بر روایتی روزه مهم تر از نماز است؟
از این جهت که زن در حال حیض و نفاس هم نماز و هم روزه راترک می کند، ولی بعدا فقط باید روزه را قضا کند و دیگر این که اگر کسی علنا نماز نخواند، حدشرعی ندارد، ولی اگر روزه را علنی خورد، حد بر اوجاری می شود .

دیگر این که خداوند می فرماید: «انااجزی به » یا «انااجزی به » یعنی من پاداش روزه را می دهم، یا من پاداش روزه ی روزه دار هستم در حالی که درباره ی نماز چنین چیزی نفرموده است .

چرا خداوند شصت روز روزه را کفاره ی خوردن یک روزه قرار داده است؟
باید گفت که منظور از مساوات میان «گناه » و «کیفر» مساوات عدد نیست، بلکه کیفیت عمل را نیز باید در نظر گرفت . خوردن یک روزه ی ما رمضان با آن همه اهمیتی که دارد، مجازاتش تنها یک روز کفاره نیست، بلکه باید آن قدر روزه بگیرد که به اندازه ی احترام آن یک روز ماه مبارک شود; به همین دلیل در بعضی از روایات آمده است که کیفر گناهان در ماه رمضان بیش از سایر ایام است و ثواب اعمال نیک هم بیش تر است، تا آن جا که مثلا یک ختم قرآن در این ماه، برابر هفتاد ختم قرآن در ماه های دیگر است .

چرا واجب شده است که در سال سی روز (ماه رمضان) روزه بگیرند؟
روایت است که وقتی حضرت آدم ( علیه السلام) در بهشت از درختی که نهی شده بود، تناول کرد، تا سی روز آن غذا در شکمش بود، به همین دلیل خداوند بر بندگان و فرزندان حضرت آدم تا روز قیامت واجب نمود تا سی روز را در سال روزه بگیرند .

ج ) چرا دعا های ما مستجاب نمیشود؟

قبل از این که بریم سراغ اصل مطلب یک مثالی میزنم  یک مادر آیا یک چاقو را به فرزند 2 ساله خود میدهد   قطعا نمیدهد   
مستجاب شدن دعا نیز مثل همین بچه می ماند خیلی از فقط ها ما دعایی  را درخواست میکنیم که به نفع ما نیست شاید ندانیم ولی خداوند یکتا میداند و به عواقب آن آقاه است

خیلی وقت ها ما دعای ما پذیرفته میسود ولی  نیاز به زمان دارد تا اجابت شود و شاید هم در آن دنیا استجابت شود 

متسجاب شدن دعا  شرایطی دارد که به برخی از آنها اشاره میکنیم

1 -    باریتعالی می‌فرماید:

و چون بندگان من از دوری ونزدیكی من پرسند بدانند كه من به آنها نزدیك خواهم بود و هر كه مرا خواند دعای او اجابت كنم. پس بایست دعوت مرا بپذیرند و به من بگروند باشد تا به سعادت راه یابند. سوره بقره – آیه 186

همانا خدا ازتو به تو نزدیكتر است و هنگامی كه او را می‌خوانی او شنواست و دعای تو را اجابت می‌كند به شرط اینكه از روی پاكی نیت باشد كه پاك بودن نیت یكی از مهمترین عوامل اجابت دعا می‌باشد.

حالا چگونه متوجه می‌شوید كه دعایتان از روی پاكی نیت است؟

ابتدا ازخود بپرس كه از این دعا چه چیز را می‌خواهی؟ اگر جواب رضای خداوند بود پس خدا دعایت را اجابت خواهد كرد و اگر هدف از دعا ضرر رساندن به مردم یا طمع و یا دوستی دنیا بود همانا خداوند باز هم دعایت را اجابت می كند ولی از آخرت نصیبی برایت نمی‌ماند. پس در دعای خود پاك نیت و خالص باش كه خداوند خیلی سریع آن را اجابت می‌كند.

2- هر پیامبر در قرآن دعایی مخصوص به خود دارد: و اگر بهترین دعاها را خواسته باشی همان دعای پیامبران است. اگر از تنگدستی و غم و غصه رنج می‌بری دعای حضرت یونس علیه السلام را بخوان و آن:

الها خدایی به جز ذات یكتای تو نیست تو از شرك و شریك و هر عیب و آلایش پاك و منزهی و من از ستمكارانم.  سوره انبیاء – آیه 87

و خیلی سریع خدا آن را اجابت خواهد كرد همان طور كه برای این پیامبر اجابت كرد و فرمود:

پس ما دعای او را مستجاب كردیم و او را از گرداب غم نجات دادیم و اهل ایمان را اینگونه نجات می‌دهیم.  سوره انبیاء – آیه 88

و به گفته باریتعالی توجه كن كه فرموده:

و اهل ایمان را این گونه نجات می‌دهیم.  سوره انبیاء – آیه 88

پس اگر به راستی اهل ایمان باشی خداوند دعایت را مستجاب می‌كند.

 

 

3- از دعاهای بسیار مهم كه خیلی از مردم از آن غافل هستند و مهمتر از همه كسانی كه از نعمت فرزند محرومند و آن دعای حضرت زكریا علیه السلام است كه فرموده:

بارالها مرا یك تن و تنها وامگذار كه تو بهترین وارث اهل عالم هستی. سوره انبیاء – آیه 89

اگر این دعا را تكرار كنی و از مستجاب شدن آن اطمینان داشته باشی همانا خداوند آنچه را كه طلب كنی اجابت خواهد كرد زیرا كه برای حضرت زكریا اجابت كرده و فرموده:

پس ما هم دعای او را مستجاب كردیم و یحیی را به او عطا فرمودیم و جفتش را كه نازا بود شایسته همسری او و قابل ولادت گردانیدیم.  سوره انبیاء – آیه 90

چه رازی در دعای پیامبران نهفته كه به سرعت اجابت می‌شده ولی گاهی اوقات ما آنقدر دعا می‌كنیم ولی اجابت نمی‌شود؟ جواب اینجاست كه باریتعالی فرموده:

آنها در كارهای خیر تعجیل می‌كردند و در حال بیم و امید ما را می‌خواندند و همیشه به درگاه ما خاص و خاشع بودند.  سوره انبیاء – آیه 90

همانا پاك و منزه است خدای را كه از مهمترین شرطهای استجابت دعا تعجیل در كارهای خیر و فروتنی در مقابل خداوند است. آیا شما این كار را در زندگی خود انجام می‌دهید؟

 

 

4- آیا می دانید كه چه دعایی برای شفای بیماریهای غیرقابل درمان مفید است؟

دعای حضرت ایوب علیه السلام است كه هر كسی آن را زیاد تكرار كند خداوند او را شفا خواهد داد و آن این است:

ای پروردگار مرا بیماری رسیده و تو مهربانترین مهربانانی.  سوره انبیاء – آیه 83

خداوند دعایش را اجابت كرده و او را از بیماری شفا داد، باریتعالی می‌فرماید:

پس دعای او را مستجاب ساختیم پس آنچه كه از ضرر در او بود برطرف ساختیم و خاندانش و همانند آنها را با آنها به او دادیم به خاطر مهربانی از جانب ما و بخاطر تذكری برای عبادت‌كنندگان.  سوره انبیاء – آیه 84

به همین دلیل است كه ما امروزه نیاز شدیدی به دعا داریم زیرا فقط خداوند والامرتبه می‌تواند ما را از شر هرگونه بیماری در امان نگه دارد و همانا او بر همه چیز تواناست.

 

5-       چگونه خدا را بخوانیم؟ خداوند در مورد پیامبران فرموده:

و در حال بیم و امید ما را می‌خواندند.  سوره انبیاء – آیه 90

امید همان رغبت به خداوند است و بیم همان ترس از عذاب الهی است. پس دعای ما باید همراه با امید زیاد و ترس شدید باشد.

و حالا سؤال اینجاست: هنگامی كه خدا را میخوانید دل شما باید به سوی خدا و رضای خدا متوجه است یا اینكه به سمت حاجت خود مشغول است؟ و این خود راز مستجاب شدن دعا است.

وقتی كه خدا را میخوانیم و از او درخواست می‌كنیم باید به یادآوریم كه خداوند بر همه چیز تواناست و هر چیزی در زمین و آسمانها تحت كنترل اوست و همانا خداوند بزرگترین است و ما باید نسبت به آن چیزی كه از خدا می‌خواهیم تمركز كنیم.

به همین دلیل یكی از مهمترین اسرار اجابت دعا، به یادآوردن خداوند در تمام لحظات است.

 

6- یكی دیگر از مهمترین شرایط اجابت دعا این است كه در برابر خداوند فروتن و خاشع باشی. فروتنی و خشوع همان ترس از خداوند است همانطور كه باریتعالی در مورد انبیاء فرموده:

و همیشه به درگاه ما خاشع و خاضع بودند. سوره انبیاء – آیه 90

و این رازی مهم از رازهای استجابت دعا است. همانا هر اندازه كه فروتن باشی به همان اندازه دعایت مستجاب خواهد شد.

اما در دعا فروتنی و خشوع كافی نیست، بلكه باید از خود بپرسی: آیا در نماز در برابر خدا فروتن هستی؟ و آیا در كسب روزی حلال می‌كوشی و از خوردن مال حرام می‌پرهیزی؟ اینجاست كه می‌فهمیم چرا پیامبر گرامی ما بر این مسأله تأكید داشت كه مسلمان باید روزی حلال كسب كند تا دعایش مستجاب شود.

 

آیا روزی از گناه كسی كه به تو بدی كرده گذشت كرده‌ای؟

 آیا در مقابل اذیت و آزار كسی به خاطر رضای خدا صبر كرده‌ای؟

آیا تا به حال از خود پرسیدی كه چه چیزی خدا را راضی می‌كند یا باعث می‌شود كه به خدا نزدیكتر شوی و از بندگان خوب خدا باشی؟

این سؤالات را باید مطرح كرده و به آنها بیاندیشیم و بكوشیم كه از بندگان نزدیك به خدا باشیم و تمام كارها و حركاتمان و حتی افكار و احساسمان برای رضای خدا باشد و چیزی از این دنیا جز رضای خداوند پاك ومنزه را نمی‌خواهیم.

به قلم: عبد الدائم الكحیل

منابع:

 خودم


http://kaheel7.com/

www.snowgirl.i


نوع مطلب :
برچسب ها : دعا، نماز، روزه، استجابت دعا،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 شهریور 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
پیج رنک سایت montazeren.ir/
چاپ این صفحهدر این وبلاگ
در كل اینترنت
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات