گروه منتظرین مهدی
نماز کلید بهشت است نمازمان را بخوانیم قبل از آنکه نمازمان را بخوانند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید این جمعه بیاید شاید
ازدوستان عزیزخواهشمنداست به غیرلینک های خودتون برای من لینک های تبلیغاتی ارسال نکنید
پشتیبانی سایت از ساعت 7 عصر الی 1 صبح

مدیر وبلاگ :admin
نظرسنجی
اگر جای مدیر وبلاگ بودید چه مطالبی بیشتر در وبلاگ ارسال میکردید با توجه با موضوعات موجود در وبلاگ
 متاسفانه برخی از ما آدم ها آدت کرده ایم تا تقی به توقی میخورد قسم میخوریم  و برای اینکه کار خود را به اثبات براسانیم  دست به هر کاری میزنیم حتی به خوردن قسم های مثل به جون تو به جون خودم  به جون بچم و .... 

قسم خورد آداب و شرایطی دارد که متاسفانه در خیلی از مواقع رعایت نمیشود و مثل نقل و نبات  خورده میشود . برخی از ما آدم ها قسم خوردن یکی از عادات روزمره ما شده است که برای کاری که نیاز نیست قسم بخوریم باز قسم میخوریم  برای نمونه 

به جون تو من آب نخوردن  یک سوال آیا این سخن و این دست سخن ها قسم خوردن نیاز دارد

شرایط قسم خوردن:

اول: كسى كه قسم مى‏خورد باید بالغ و عاقل باشد. و اگر مى‏خواهد راجع به مال خودش قسم بخورد، باید در حال بالغ شدن سفیه نباشد و حاكم شرع او را از تصرف در اموالش منع نكرده باشد. و از روى قصد و اختیار قسم بخورد پس قسم خوردن بچه و دیوانه و مست و كسى كه مجبورش كرده‏اند، درست نیست و همچنین است اگر در حال عصبانى بودن، بى قصد قسم بخورد.

دوم: كارى را كه قسم مى‏خورد انجام دهد، باید حرام و مكروه نباشد. و كارى را كه قسم مى‏خورد ترک كند، باید واجب و مستحب نباشد. و اگر قسم بخورد كه كار مباحى را به جا آورد، باید ترک آن در نظر مردم بهتر از انجامش نباشد. و نیز اگر قسم بخورد كار مباحى را ترک كند، باید انجام آن در نظر مردم بهتر از تركش نباشد.

سوم: به یكى از اسامى خداوند قسم بخورد كه به غیر ذات مقدس او گفته نمى‏شود، مثل «خدا» و «الله» و نیز اگر به اسمى قسم بخورد كه به غیر خدا هم مى‏گویند، یعنی هر وقت كسى آن اسم را بگوید، ذات مقدس حق در نظر مى‏آید، مثل آن كه به «خالق» و «رازق» قسم بخورد، صحیح است، بلكه اگر به لفظى قسم بخورد كه بدون قرینه، خدا بنظر نمى‏آید، ولى او قصد خدا را كند بنابر احتیاط، باید به آن قسم عمل نماید.

چهارم: قسم را به زبان بیاورد و اگر بنویسد یا در قلبش آن را قصد كند صحیح نیست ولى آدم لال اگر با اشاره قسم بخورد صحیح است.

پنجم: عمل كردن به قسم براى او ممكن باشد و اگر موقعى كه قسم مى‏خورد ممكن باشد و بعد تا آخر وقتى كه براى قسم معین كرده عاجز شود یا برایش مشقت داشته باشد، قسم او از وقتى كه عاجز شده به هم مى‏خورد

در کل باید به این نکته توجه داشت قسم خورد برای اثبات حق و  نجات یک مومن  مشکلی ندارد که هیچ بلکه واجب هم است ولی  قسم خوردن در کار هایی غیر ضروری  که این شرایط را دارا نمیباشد  ولی راست است مکروه میباشد  اگر  کسی قسم بخورد ولی دروغ باشد کار حرامی انجام داده است و گناه کبیره میباشد 

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی درباره قسم خوردن به راست و دروغ برای اثبات مطلب اینگونه نظر داده است:

كسى كه براى اثبات یا نفى مطلبى قسم مى‌خورد اگر حرف او‌ راست باشد قسم خوردن او مكروه است و اگر دروغ باشد حرام و از گناهان كبیره مى‌باشد، ولى اگر براى این كه خودش یا مسلمان یا غیر مسلمان را (كه اموال وى احترام دارد) از شرّ ظالمى نجات دهد، قسم دروغ بخورد اشكال ندارد، بلكه گاهى واجب مى‌شود امّا اگر بتواند توریه كند؛ یعنى موقع قسم خوردن طورى نیّت كند كه دروغ نشود، بنا بر احتیاط مستحبّ توریه نماید، مثلًا اگر ظالمى بخواهد كسى را اذیّت كند و از انسان بپرسد كه او را ندیده‌اى؟ و انسان یك ساعت قبل او را دیده باشد، احتیاط مستحبّ آن است كه بگوید او را ندیده‌ام و قصد كند كه مثلًا از پنج دقیقه پیش ندیده‌ام.

بعد از شناخت  قسم و بررسی ابعاد آن  به بررسی راهکار هایی ترک قسم خوردن  مداوم و دروغ میرسیم

گام اول:
باید تشخیص دهید که آیا این عادت تان سرچشمه ای دارد؟ ممکن است شما در ابرازکردن خودتان به صورت واضح مشکل داشته باشید و به همین دلیل رو به قسم خوردن آورده باشید.

▪ گام دوم:
 به عادت های قسم خوردن دیگران و خودتان توجه کنید. وقتی در حال صحبت کردن هستید به خودتان و اطرافیان تان توجه کنید. هر وقت خود یا کس دیگری قسم می خوردید به آن توجه کنید. مطلع بودن از اینکه چه وقت هایی و در چه حالت هایی شما قسم می خورید، گام اول برای متوقف کردن آن است.

▪ گام سوم:
بدانید چرا می خواهید این عادت را ترک کنید؟ اگر دودل هستید که می خواهید این عادت تان را کنار بگذارید یا فقط این کار برایتان جنبه شوخی دارد، نمی توانید از آن دست بکشید. قوی ترین انگیزه تان برای متوقف کردن عادت بدتان را برای خود روشن کنید و آن را بنویسید.

▪ گام چهارم:
 تعهد و التزام داشته باشید که این عادت تان را ترک کنید. همه چیز در صحبت کردن راحت تر از عمل کردن به آن است. این کار مستلزم تلاش و استواری همزمان است. هدف دار باشید و برای قسم خوردن مدت زمان در نظر بگیرید.
چرا به فکر قسم خوردن می افتید؟ بررسی کنید که چه شرایطی شما را به این کار وامی دارد؟ (عصبانی بودن، مطمئن کردن دیگران و...)

▪ گام پنجم:
 برای توضیح دادن از گستره لغات بیشتری استفاده کنید. برای داشتن یک مکالمه باارزش، مودبانه و قابل احترام حتما نباید از قسم خوردن استفاده کرد، اگر چه این کار همیشه چیز بدی تلقی نمی شود ولی به قول خودتان متعهد باشید و به جای قسم خوردن از دایره لغات وسیع زبانتان استفاده کنید. وقتی در موقعیتی قرار گرفتید که حس کردید در بیان کردن و توضیح دادن واضح چیزی یا احساس تان کم آورده اید یا اینکه برای مطمئن کردن دیگران نیاز به قسم خوردن دارید تا آنها در صحبت های شما شک نکنند همان لحظه به کلمات یا اصطلاحاتی فکر کنید که بهتر و بیشتر پیامتان را به اطرافیان می رسانند. کلماتی پیدا کنید که بتوانند جایگزین کلمات قسم خوردن بشوند.

▪ گام ششم:
 از دوستان و خانواده تان بخواهید به شما کمک کنند. از کسانی که با آنها آشنا هستید و می دانید که موقع صحبت کردن از قسم خوردن استفاده نمی کنند کمک بخواهید و به آنها بگویید که می خواهید استفاده مکرر از قسم خوردن در صحبت هایتان را متوقف کنید. مطمئن شوید از فردی کمک خواسته اید که شما را قضاوت نمی کند. توجه داشته باشید که شما به یک یادآورنده مهربان نیاز دارید نه یک سخنران منتقد.
▪ گام هفتم:
کلمات جایگزین پیدا کنید. فهرستی از کلمات جایگزین تهیه کنید و هر وقت می خواستید قسم بخورید به لیست تان نگاه کنید و کلمه ای را جایگزین آن کنید. کم کم این کلمات در خاطرتان می ماند و حتی خودبه خود جایگزین قسم هایتان می شود.

▪ گام هشتم:
خودتان را مجازات کنید. هر دفعه که قسم می خورید مقدار معینی پول در صندوق مجازات قسم برای خیریه بیندازید و حتی می توانید برای کسانی که به شما کمک می کنند تا این عادتتان را ترک کنید تشویقی داشته باشید.
▪ گام نهم:
به خودتان جایزه بدهید. هر وقت توانستید در مدت زمانی که معین کرده?اید قسم نخورید مانند چند روز یا یک هفته به خودتان جایزه بدهید مثلا یک سی دی آهنگ یا یک فیلم یا یک لباس و...

▪ گام دهم:
استقامت به خرج دهید. شما نمی توانید قسم خوردن را یک شبه کنار بگذارید. اگر به عادت تان تبدیل شده باشد طبیعت دومتان به حساب می آید. اگر اول راه نتوانستید در کنار گذاشتن آن موفق شوید دوباره به آن برنگردید. این کار مثل رژیم گرفتن می ماند. شما انجام کارهای بد را کنار می گذارید و بارها و بارها آن را شروع می کنید. این یک وضعیت وخیم و کشنده نیست و معنی آن این نیست که نخواهید توانست. شما کم کم می توانید این عادت را کنار بگذارید و در این راه با پستی و بلندی هایی روبه رو خواهید شد.

● نکته های جانبی
▪ فکر نکنید که باید قسم خوردن را کاملا کنار بگذارید. در زندگی موقعیت هایی وجود دارد که انسان مجبور به قسم خوردن می شود مانند لحظات دردآور، وحشت زا، بیزاری یا از دست دادن ها.
▪ تحقیقات نشان داده که اگر بتوانید ۲۱ روز دوام بیاورید می توانید از یک عادت بد رهایی یابید. پس ۲۱ روز وقت تعیین کنید که در آن قسم نخورید.
▪ اگر احتیاج دارید کلمات بیشتری یاد بگیرید می توانید در دایره لغات زبان خودتان یا حتی زبان های دیگر دنیا کلمات و اصطلاحات شگفت انگیزی پیدا کنید و آنها را جایگزین کنید.
▪ اگر در لحظه ای مجبور شدید قسم بخورید تا ۱۰ بشمارید و بعد یک نفس عمیق بکشید. بعد از این کار می بینید که آن لحظه گذشته است.
▪ تمرینات ورزشی می تواند عصبانیت و فشار روحی تان را کاهش دهد و شما را در وضعیت و حالت بهتری قرار دهد. از خودتان مراقبت کنید و به خودتان احترام بگذارید.
▪ برای ثابت کردن اظهارات تان دلیل بیاورید به جای اینکه قسم بخورید.
▪ تسلیم نشوید و اگر در این راه قسمی از دهانتان بیرون پرید ناامید نشوید و مطمئن باشید که فقط یک اتفاق بوده است.
▪ این کار مطمئنا زمان می برد. صبر داشته باشید و حتما از خانواده و دوستان تان کمک بگیرید.
 

گرد آوری از :
1): گروه جامعه سایت تبیان زنجان
2:سایت تبیان

نوع مطلب : بحث روز، 
برچسب ها : قسم، دروغ، آداب قسم خوردن، چرا قسم، چگونه قسم خوردن را ترک کنیم، ترک قسم دروغ،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 شهریور 1394
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
پیج رنک سایت montazeren.ir/
چاپ این صفحهدر این وبلاگ
در كل اینترنت
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات