گروه منتظرین مهدی
نماز کلید بهشت است نمازمان را بخوانیم قبل از آنکه نمازمان را بخوانند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید این جمعه بیاید شاید
ازدوستان عزیزخواهشمنداست به غیرلینک های خودتون برای من لینک های تبلیغاتی ارسال نکنید
پشتیبانی سایت از ساعت 7 عصر الی 1 صبح

مدیر وبلاگ :admin
نظرسنجی
اگر جای مدیر وبلاگ بودید چه مطالبی بیشتر در وبلاگ ارسال میکردید با توجه با موضوعات موجود در وبلاگ
خیلی اوقات ما آدم بزرگ ها  به کودکان شیرین و دلبند خود چنان برچسب  های میزنیم که مستحق آن برچسب ها نیستد . چرا کودک خود را لوس خطاب میکنیم .
مگر کودکان ثمره ای نیستند که خودمان کاشته ایم .  پس اگر کودکان ما  برخی رفتار ها را انجام میدهند نتیجه اش خود ما هستیم  خود ما هستیم که به قول خودمان لوس به بار آورده ایم 
اصلا لوس یعنی چه ؟ ما به چه کسی میگویم  . معمولا ما  به کودکانی لوس میگویم که  راه های ارتباط با دیگرا را به خوبی نمیدانند و رفتار های انجام میدهند که متناسب با سن شناسنامه ای او نیست . این مشکل دلیل اصلیش خود ما والدین هستیم که کودک چنین رفتاتر های را انجام میدهد

چرا کودکان لوس میشوند:
برخی از والدین به دلیل اینکه تربیت کردن صحیح کودک را نیاموخته اند و خود آنها هم در زمان کوکی با این روش تربیتی تربیت شده اند  برخی از کارهایی را انجام میدهند که به این عمل منجر میشود شاید آنها بگویید که چرا ما لوس به بار نیا مدیم باید در پاسخ چنین گفت که کودکان با یکدیگر متفاوتند  . و برای هر یک از کودکان  با یک روش تربیتی منحصر به فرد خود کودک  رفتار کرد و این بدون مشاوره گیری از مشاوین و روانشناست مجرب  امکان پزیر نخواهد بود  چرا که امروزه بدون علم روانشناسی نمیشود کودکانی تربیت کرد که مورد قبول خانواده و جامعه باشد.
خیلی از والدین به دلیل محبت زیاد و بدون حد و مرض کودکان  مفهوم کودک سالاری را در خانواده رواج میدهند و این  نه تنها باعث میشود که زندگی خانوادگی کودکان لطمه وارد شود بلکه زندگی اجتماعی  کودک را نیز تحدید خواهد کرد.

دلیل دیگری که میتوان نام برد  این است که والدین اسباب بازی را جایگزین محبت والدین به کودک  میکنند  یا میزان  انتظارات خود را نصبت به کودک کاهش میدهند تا مهربان و دلسوز جلوه کنند که این عمل نه تنها برای کودک مفید نخواهد بود بلکه زندگی فرزدی و اجتماعی کودک را نیز به خطر خواهد انداخت.
برای خواند ادامه مصلب به صفحه بعدی بروید


خود داری از ابراز محبت به کودکان:
در  زمان های گذشته والدین برای محبت نکردن به کودکان دلایل مختلفی داشتند . چنان که اشتاینبرگ در این زمینه می گوید: در گذشته مردم معتقد بودند که خودداری از ابراز محبت به رشد شخصیت کودک کمک می کند اما نتایج تحقیقات نشان می دهد که این باور نادرست است زیرا در این صورت باید متعادل ترین بچه ها در خانواده های سرد و بی اعتنا رشد کنند که این طور نیست.
برخی دیگر فکر می کردند که کودکانی که محبت فراوانی از والدین دریافت می کنند ضعیف بار می آیند و عده ای دیگر تصور می کردند که اهمیت دادن به فرزند او را محتاج بار می آورد. در حقیقت تمام این موارد برداشت های نادرستی است. اگر بچه ها احساس کنند صادقانه دوستشان داریم، به گونه ای احساس امنیت می کنند که تقریبا همیشه بی نیاز می شوند.

چگونه کودکان لوس را اصلاح کنیم:

حال با بررسی عوامل لوس شدن کودکان  به نحوه اصلاح چنین کودکان رسیده ایم 
برای اصلاح چنین کودکانی روش های زیادی وجود دارد که به برخی از آنها که مهم هستند اشاره  میکنم:

جبهه متحد تشكیل دهید:
شما، همسرتان و كسی كه از بچه مراقبت می كند(مثلاً پرستاربچه) در مورد موقعیتهایی كه نیاز به قاطعیت یا نرمش دارد، باید مقررات واحدی داشته باشید. كاپ می گوید:" اگر یكی از والدین قاطع و دیگری بسیار مداراگر باشد، كودك در مورد آنچه می تواند داشته باشد و آنچه نمی تواند داشته باشد، بسیار گیج می شود. و وقتی كمی بزرگتر بشود، برای به دست آوردن چیزی كه می خواهد، از سیاست یكی از والدین علیه دیگری سوءاستفاده می كند."
 
نقش تشویق و تنبیه در تربیت کودک
تشویق و تنبیه دو روش متفاوت تربیتی هستند و بایستی ویژگی هایی داشته باشند تا مؤثر واقع شوند. این دو روش چنانچه به موقع و با اصول درست اعمال گردند، می توانند از لوس شدن کودکان جلوگیری کنند. معمولاً کودکان لوس، والدین تسلیم شونده دارند. آنها در مقابل خواسته های کودک فوراً تسلیم می شوند و هر آن چه که او طلب کند، برایش فراهم می کنند. 

در خانواده ای که کودک لوس پرورش داده می شود، اثری از روش های تنبیهی مناسب دیده نمی شود. یعنی چنانچه کودک کار اشتباهی مرتکب شود یا این که بخواهد تعیین کننده باشد و به والدین خود دستور دهد یا این که با داد و فریاد و عصبانیت حرف خود را به کرسی بنشاند، در این خانواده هیچ گونه روش مناسبی برای جلوگیری از این رفتارها و جهت دهی به آنها وجود ندارد. 

این نوع خانواده ها از لحاظ روان شناسی به خانواده های محبت کنندهِ افراطی آزاد گذارنده معروف اند؛ خانواده هایی که بی نهایت توجه، محبت و محافظت در مورد فرزندان خود دارند و در عین حال آنها را برای انجام هرگونه عملی آزاد می گذارند. این مسئله بسیار اهمیت دارد که میزان مقاومت، ایستادگی و انعطاف خود را در برابر فرزندانمان مورد بررسی قرار دهیم. بعضی از والدین پس از مقاومتی کوتاه در مقابل تقاضاهای فرزند، تسلیم می شوند و خواسته های کودک را به همان شکلی که او می خواهد برآورده می کنند. محبت در حد متعادل، توجه به نیازها و برآوردن آن ها در حد معقول و داشتن روش های مناسب و علمی برای تشویق و تنبیه کودکان از جمله مواردی است که بایستی در خانواده وجود داشته باشد.
 
به لوس كردن کودک خاتمه دهید
والدینی محبت کننده و در عین حال قاطع باشیم
وقتی صحبت از قاطع بودن به میان می آید، برخی از والدین تصور می کنند که جدی و قاطع بودن به این معناست که مثلاً پرخاشگر هم باشیم و یا این که چنانچه فرزندمان از ما پیروی نکرد، با زور و خشونت مواردی را به او تحمیل کنیم. حال آن که در مقوله های تربیتی، قاطع و جدی بودن به این معناست که از اصولی پیروی کنیم و قوانینی برای فرزندانمان داشته باشیم، به علاوه، اصرار به اجرای آن قوانین در خانواده وجود داشته باشد. ثبات خُلق و ثبات اندیشه و رفتار در والدین ضروری است. چنانچه اصول تربیتی خود را تغییر دهیم و به گفته های خود چندان اعتقادی نداشته باشیم، فرزندان به اصول و قوانین خانواده پایبند نخواهند شد. پس جدی و قاطع بودن به معنای آن است که در اجرای اصول و قوانین خانواده باری به هر جهت رفتار نکنیم.
 
همه چیز به موقع و در زمان خود بایستی انجام پذیرد
چنانچه کودکان از قوانین خانواده پیروی نکنند و حتی خلاف آن عمل کنند، برای مثال در جمع فامیل رفتاری از آنها سر بزند که مطابق با موازین تربیتی نباشد، آیا لازم است که مثلاً در جمع مورد تنبیه یا سرزنش قرار گیرند؟ مسلماً نه؛ یادآوری نکات تربیتی و قوانین مورد نظر به کودک بایستی در منزل و به طور خصوصی صورت گیرد. کودکان برای قضاوت دیگران راجع به خودشان اهمیت فراوانی قائلند و چنانچه در حضور دیگران مورد توبیخ قرار گیرند رنجیده خاطر می شوند و در پاره ای موارد رفتارهای تلافی جویانه از آنها سر خواهد زد. چنانچه حریم خانواده امنیت و اطمینان لازم را برای کودک فراهم کند، او به راحتی می تواند اشتباهات خود را بپذیرد و هر موردی را که به او تذکر داده شود تغییر دهد.
 
نگران "حرف مردم" نباشید
بسیاری از مواقع، لوس شدن محصول موقعیتهایی است كه بچه در محیطهای عمومی با والدین كلنجار می رود و مایه شرمساری آنها می شود. با خود عهد كنید كه بلافاصله از چنین وضعیتهایی خارج شوید تا برای تسلیم شدن در برابر لوس كردن بچه و مدارای بیهوده با او، وسوسه نشوید. برای مثال، وقتی كودك از این كه در جشن تولد دوستش شركت كرده و هیچ هدیه ای نگرفته آشفته و در هم ریخته است، او را بیرون ببرید و مكانی آرام پیدا كنید تا بتوانید به او كمك كنید تا آرام شود. با بحث و مشاجره یا دادن توضیحات مفصل، او را بیش از پیش تحریك و برافروخته نكنید.مادر"ساشا" شانزده ماهه، موافق این روش است: "همیشه وقتی از پارك بیرون می آیم ساشا ناراحت می شه و می زنه زیر گریه و وقتی می خوام بذارمش توی كالسكه اش، با من دعوا می كنه، اما من باهاش بحث نمی كنم. فقط می ذارمش توی كالسكه و راه می افتم. غالباً هم بعد از چند دقیقه خودش ساكت می شه."
  در  خانواده های محبت کنندهِ افراطی آزاد گذارنده،کودک لوس پرورش داده می شود 
از نقاط حساس دوری كنید
اگر می دانید كه وقتی با كودك به خرید بروید حتماً برای اسباب بازی به شما التماس خواهد كرد، سعی كنید او را درخانه یك دوست، فامیل یا پیش پرستارش بگذارید و بعداًَ بدنبال او بروید. با اعمال این روش، ممكن است او پس از مدتی عادت خودش را مبنی بر درخواست همیشگی اسباب بازی در موقع خرید منزل به فراموشی بسپارد. دراین صورت، پس از مدتی می توانید در وضعیتی تازه، باز هم با هم به خرید بروید.دقت كنید كه وقتی یكی از شما خسته است به محیط های حساسیت برانگیز نروید. وقتی روزی طولانی و سخت را پشت سر گذاشته اید، بیشتر احتمال دارد تسلیم بچه بشوید، بچه هم اگر خسته باشد یا به اندازه كافی استراحت نكرده باشد، احتمال تحریك شدن و بهانه گیری اش بیشتر است.
 
بتدریج تغییر رویه دهید
اگر كودك شما قبلاً رفتار لوس مآبانه ای داشته كه می خواهید آن را تغییر دهید، رویه ضد لوس كردن خودتان را به آرامی پیش ببرید كه به بچه شوك وارد نشود. برای مثال، اگر بچه شما عادت دارد وقتی با هم به سوپر ماركت می روید چندین شكلات و آبنبات چوبی و بیسكویت بردارد، به مرور تعداد آبنبات هایی كه اجازه می دهید بردارد كم كنید تا زمانی كه تنها اجازه داشته باشد یك شكلات یا آبنبات انتخاب كند.
به لوس كردن کودک خاتمه دهید
از تقویت مثبت استفاده كنید
دكتر تامسون می گوید: قبل از این كه با هم به میهمانی یا خرید بروید، به كودك بگویید: "می دونم كه وقتی من و تو با هم بریم خرید، تو پسر خیلی خوبی خواهی بود." و اگر بچه واقعاً رفتار خوبی داشت، او را تحسین كنید، و پیش دوستان و فامیل به نحوی كه به گوش خودش برسد، از او تعریف و تمجید كنید، مثلاً به این شكل: "نمی دونین مری توی سوپر ماركت چه قدر رفتارش خوب بود، من بهش افتخار می كنم."
 
بینش كودك را تقویت كنید
كمك كردن به بچه های نیازمند، باعث می شود آنها قدردان چیزهایی كه دارند باشند.
خانم "لی" از سینسیناتی می گوید: "من كودك دو ساله ام رو تشویق كردم تا با هم توی خانه چیزایی برای مؤسسه خیریه محله مون جمع كنیم، باور كنین حتی بچه های خیلی كوچیك هم می تونن بفهمن كه چه قدر خوشبخت هستند."
 
 نتیجه گیری
رفتارهایی که از کودکان سر می زند و در واقع سبک زندگی آنان را نشان می دهد، آموختنی و اکتسابی است. بنابراین آن چه در مورد شخصیت، عادات، تجربیات و یادگیری کودکان مشاهده می کنیم، همه نشأت گرفته و تأثیرپذیر از محیط زندگیشان است. روش هایی که والدین در قبال فرزندان اعمال می کنند، از جمله روش های تشویقی و تنبیهی، قوانین و مقررات در خانواده، نحوه اجرای قوانین خانواده، انعطاف داشتن، سختگیر، قاطع و یا تسلیم شونده بودن در ساخت فکری کودکان و رفتارهای آنان بسیار مؤثر است.
امید است این پست مفید باشد و کمکی کوچکی باشد برای تربیت فرزندان سالم و متاهد و پاک


نوع مطلب : روانشناسی، 
برچسب ها : کودکان لوس، ننر بودن، روانشناسی کودک، تربیت صحیح، لوس کیست؟، ما به چه کسانی لوس میگوییم، تعریف لوس بودن،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 15 خرداد 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
پیج رنک سایت montazeren.ir/
چاپ این صفحهدر این وبلاگ
در كل اینترنت
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین