پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، خوش آمدید به سایت من . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب سایت ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما را در بهتر شدن كیفیت مطالب یاری کنید.
 
 
بهشتی مظلوم زیست و مظلوم رفت
نوشته شده در شنبه 7 تیر 1393
ساعت : 10:44 ب.ظ
نویسنده : admin
امام خمینی(ره): ایشان را من بیست سال بیشتر می‌شناختم، مراتب فضل ایشان و مراتب تفكر ایشان و مراتب تعهد ایشان بر من معلوم بود و آنچه من راجع به ایشان متأثر هستم‌، مظلومیت ایشان در این كشور بود. من او را یك فرد متعهد، مجتهد، متدین، علاقه‌مند به ملت، علاقه‌مند به اسلام و به دردبخور برای جامعه خودمان می‌دانستم
درباره شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی هر چه بگوییم کم گفته‌ایم؛ «یك ملت بود ملت ما»؛  برای ایناین جمله معروف امام خمینی(ره)، بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در وصف سید شهیدان انقلاب، آیت الله بهشتی است که همه وجود خویش را وقف اسلام کرد و در این راه نیز به شهادت رسید. از این روی در تاریخ‌ هر كشور و ملتی، چهره‌های برجسته‌ای هست كه‌ شناخت‌ آنها برای فهم‌ و درك‌ هویت‌ تاریخی‌ و فرهنگی‌ هر جامعه‌ بدون‌ آنها ممكن‌ نیست‌. شهید مظلوم دكتر‌ بهشتی از چهره‌های درخشان فكری و سیاسی این مرز و بوم بود كه انقلاب اسلامی ایران به تاریخ اسلام هدیه كرده است. 


* بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مُرد و ...

موسی کاظم زاده با  بیان این مقدمه در مطلب ارسالی برای «نگاه شما» می نویسد: نام آیت‌الله شهید‌بهشتی برای مردم ایران آشناست. مجاهدت‌های این شهید بزرگوار در سالیان متمادی برای به ‌ثمر رساندن نهضت اسلامی و تلاش‌های بی‌وقفه در جهت تحكیم نظام جمهوری اسلامی در ایران مشهود و مشهور است. 

به بیان دیگر، شهید بهشتی از همان اوایل انقلاب و سال های غربت، امام راحل و یارانش را تنها  نگذاشتند و در راه پیروزی انقلاب و اعتلای این مرز و بوم از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکردند و در این راه هم جان خویش را نثار کردند. به یقین این شهید راه اسلام، گوهر گرانقدری بودکه دشمنان چشم دیدن او را نداشتند و با وحشیانه ترین راه این شهید را از ما گرفتند.    

* بهشتی از تبار ابوذر و عمار بود

دكتر بهشتی استراتژیست انقلاب بود و سیره و اندیشه این شهید مظلوم ناشی از ایدئولوژی اسلام بود، او از تبار ابوذر و عمار بود كه در راه اسلام شهید شد كه امروز همه ملت ایران و یاران از وی به‌ سیدالشهدای انقلاب اسلامی یاد می‌كنند.

در حقیقت ملت ایران و همه مردم آزاده و دل آگاه جهان، این شهید را با عناوینی همچون‌ شهید مظلوم، یك ملت، پاره تن امام، سیدالشهدای انقلاب اسلامی، داشتن اندیشه پویای اسلامی، مجتهد متفكر، شخصیت كم‎نظیر، یك سرمایه، مبتكر، شخصیت جهانی و انقلابی، مظهر ابتكار، شجاع، فرد مجتهد، متدین، علاقه مند به ملت، اسلام و بدرد بخور برای جامعه، سیاستمداری لایق و... می شناسند.

** سیمای سید شهیدان انقلاب از منظر یاران

* بهشتی خاری بود در چشم دشمنان اسلام

از این روی، بعد از حادثه هفتم تیرماه ۱۳۶۰و شهادت آیت‌الله بهشتی و همراهان او، امام خمینی(ره) در صبح روز هشتم تیرماه در دیدار قشرهای مختلف مردم در‌خصوص شخصیت آیت‌الله بهشتی و ارزش وجودی همه شهدای فاجعه هفتم تیرماه مطالبی بیان فرمودند كه در صحیفه امام‌، جلد ۱۴ صفحات ۵۱۸ و ۵۱۹‌ بر اهمیت این مسأله تأكید شده است. 

امام راحل در این سخنرانی تصریح كردند: «البته این پیشامد برای همه ملت ما ناگوار بود و یك اشخاصی كه برای خدمت‌، خودشان را حاضر كرده بودند و خدمتگزار این كشور بودند، اشخاصی بودند كه آن‌ قدری‌ كه من از آنها می‌شناسم از ابرار بوده‌اند، از اشخاص متعهد بوده‌اند كه در رأس آنها مرحوم شهید بهشتی است. ایشان را من بیست سال بیشتر می‌شناختم، مراتب فضل ایشان و مراتب تفكر ایشان و مراتب تعهد ایشان بر من معلوم بود و آنچه من راجع به ایشان متأثر هستم‌، مظلومیت ایشان در این كشور بود. من او را یك فرد متعهد، مجتهد، متدین، علاقه‌مند به ملت، علاقه‌مند به اسلام و به دردبخور برای جامعه خودمان می‌دانستم».

همچنین امام راحل در پیامی‌ دیگر كه در ۹ تیرماه 60 یعنی دو روز بعد از فاجعه صادر كردند، آیت‌الله بهشتی را شهید مظلومی نامیدند كه خاری بود در چشم دشمنان اسلام كه امام راحل در این پیام تأكید نمودند؛ «ملتی که برای اقامه عدل اسلامی و اجرای احکام قرآن مجید و کوتاه کردن دست جنایتکاران ابرقدرت و زیستن با استقلال و آزادی قیام نموده است، خود را برای شهادت و شهید دادن آماده نموده است و به خود باکی راه نمی‌دهد که دست جنایت ابرقدرت ها از آستین مشتی جنایتکار حرفه‌ای بیرون آید و بهترین فرزندان راستین او را به شهادت رساند... بگذار این ددمنشان که جز به من و ماهای خود نمی‌اندیشند، عاشقان راه حق را از بند طبیعت رهانده و به فضای آزاد جوار معشوق برسانند... عیب بزرگ شما و هوادارانتان آن است که نه از اسلام و قدرت معنوی آن و نه از ملت مسلمان و انگیزه فداکاری اطلاعی ندارید. شما ملتی را که برای سقوط رژیم پلید پهلوی و رها شدن از اسارت شیطان بزرگ ده ها جوان عزیز خود را فدا کرد و با شجاعت بی مانند ایستاد و خم به ابرو نیاورد، نشناخته‌اید...شما تا توانستید به فرزندان اسلام چون شهید بهشتی و شهدای عزیز مجلس و کابینه با حربه ناسزا و تهمت‌های ناجوانمردانه حمله کردید که آن ها را از ملت جدا کنید و اکنون که آن حربه از کار افتاده و کوس رسوایی همه‌تان بر سر بازارها زده شده در سوراخ ها خزیده و دست به جنایاتی ابلهانه زده‌اید که به خیال خام خود ملت شهید پرور و فداکار را با این اعمال وحشیانه بترسانید و نمی‌دانید در قاموس شهادت واژه وحشت نیست... ملت ایران در این فاجعه بزرگ 72 تن بیگناه به عدد شهدای کربلا از دست داد... ملت عزیز، این کوردلان مدعی مجاهدت برای خلق، گروهی را از خلق گرفتند که از خدمتگزاران فعال و صدیق خلق بودند، گیرم که شما با شهید بهشتی که مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار در چشم دشمنان اسلام و به خصوص شما بود، دشمنی سرسختانه داشتید، با بیش از 70 نفر بیگناه که بسیاری‌شان از بهترین خدمتگزاران خلق و مخالف سرسخت با دشمنان کشور و ملت بودند چه دشمنی داشتید؟ جز آنکه شما با اسم خلق از دشمنان خلق و راه صاف کنان چپاولگران شرق و غرب می‌باشید. ما گرچه دوستان و عزیزان وفاداری را از دست دادیم که هر یک برای ملت ستمدیده استوانه بسیار قوی و پشتوانه ارزشمند بودند. ما گرچه برادران بسیار متعهدی را از دست دادیم که بودند و برای ملت مظلوم و نهادهای انقلابی سدی استوار و شجره‌ای ثمر بخش به شمار می‌رفتند، لیکن سیل خروشان خلق و امواج شکننده ملت با اتحاد و اتکال به خدای بزرگ هر کمبودی را جبران خواهد کرد... رحمت خدا و درود بی‌پایان ملت بر شهدای انقلاب از پانزده خرداد 42 تا 7 تیر ماه 60 و سلام و تحیت بر مظلومان جهان و مظلومان ایران در طول تاریخ».

* بهشتی، شخصیتی كم ‎نظیر و یك سرمایه بود

بر این اساس، همچنین حضرت آیت‎الله خامنه‎ای، رهبر معظم انقلاب درخصوص شخصیت آیت‌الله بهشتی و ارزش وجودی این شهید فرمودند،«شهید بهشتی مجموعه‌ای از خصلت‌های پسندیده و نیك بودند و من شخصاً تا به ‌حال فردی مثل آقای بهشتی در گذشته و در حال ندیده‌ام. شهادت آقای بهشتی واقعاً مكمل شخصیت ایشان بود و مرگ طبیعی مسلماً برای ایشان ناچیز بود. وقتی آقای بهشتی زنده بودند، از همه توان و ظرفیت خودشان برای اعتلای اسلام استفاده كردند و شهادتشان هم همین‌گونه و برای اعتلای اسلام مؤثر بود.

در حقیقت لطافتی در وجود ایشان بود كه همه را جذب می‌كرد. خشونت، بدی و بدخواهی در وجودشان نبود. كسی را نمی‌رنجاندند و بسیار مهربان بودند. واقعاً آقای بهشتی یك شخصیت كم‎نظیر و یك سرمایه بودند.

به‌ طور كلی آقای بهشتی فردی اعجاب‌انگیز بودند و توانایی‌های وافری داشتند. ‌مرحوم بهشتی همچنین بسیار محاسبه‎گر بودند، یعنی جریانات را به تصادفات و اتفاقات واگذار نمی‌كردند. یكی دیگر از خصوصیات ایشان اتكا به نفس بود و یكی دیگر از خصوصیات مدیریت جمعی ابتكار است و شهید‌بهشتی به اعتراف دوستان و دشمنان آدمی بسیار مبتكر بودند. 

در حقیقت ایشان مظهر ابتكار بودند و همیشه حرف و پیشنهاد نو داشتند و خیلی اوقات حرف و پیشنهاد ایشان محور بحث و فعالیت جمع می‌شد. از خصوصیات بارز آقای بهشتی كه می‌توان جزو خصوصیات ذاتی ایشان به ‌حساب آورد، شجاعت ایشان بود. ایشان از برخورد واهمه نداشت و با عوامل نادرستی كه در روحانیت آن ‌زمان وجود داشت و جزو سنت نیز شده بود، برخورد می‌كرد. من بعد از شهادت آقای شهید‌‌بهشتی بارها این را به دوستان نزدیكمان گفته‌ام كه ایشان از جمله شخصیت‌های جهانی و انقلابی بودند».

بدیسنان ازگزیده بیانات و سخنرانی‌های امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری می‌توان چنین برداشت نمود كه شهید‌ مظلوم یكی از معماران بزرگ تجدید بنای تفكر انقلابی و تشكیلاتی انقلاب اسلامی ایران بود كه در زیر لوای رهبری امام امت به هدایت انقلاب در جهت اسلام پرداخت و در همین راه سرانجام خون پاكش در راه تداوم بخشیدن به انقلاب و رسوا كردن چهره اهریمنان و منافقان بر خاك ریخته شد.

* به بركت خون این شهدا ...

در پایان به بیان روشن تر از آنچه گذشت، روشن می شود که روز هفتم تیر ماه 1360 روزی است كه ملت ایران، شهید بهشتی را كه خود «‌یك ملت بود برای این ملت ما » و نیز 72 تن از یاران انقلاب را در بمب گذاری دفتر مركزی حزب جمهوری از دست داد. آنچه در این خصوص مهم به ‌نظر می‌رسد، اینكه اگر امروزه ملت ایران به‌جای رسیده و در دنیا از این كشور به افتخار یاد می كنند به خاطر بركت خون این شهدا از جمله شهید بهشتی بوده و ما باید ادامه دهنده راه و آرمان‌های آنها باشیم و نباید یاد، نام و راه شهدا فراموش شود.
منبع:http://www.tabnak.ir/

:: مرتبط با: انقلاب ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic